From the Farm to Your Table

 

  Good selection of our Beef, Lamb, Fryer Chickens 
Tomatoes 
  
 Raspberries PYO in a lull, slow but out there
   
   
Everything we sell here, we've grown here. Come out and visit the old dairy barn, converted into a retail store. You can purchase seasonally available produce, forage-fed meats, honey, jams and syrups...or just relax on the lawn and catch the nostalgia of an era of self sufficiency, neighborliness, and a robust country-life freshness. We have no entry fee, how could we, we want it to be YOUR Ranch also.
   We know many of you have a favorite pet. We can not however, with the exception of authenticated service animals, permit them on the ranch. If you bring your pet, we ask you keep them confined to your vehicle. Service animals must be authenticated and checked in at the store, leashed at all times. This is a year round working Ranch, with many food, ranch, animal, and visitor safety issues to consider. Thank you. 
  - To freeze Strawberries, Raspberries, Rocky Mountain Blueberries, and Blackberries,  see below, also how to freeze note on PYO page.
 -- Field Trip Note. If you would like to bring a group to the ranch this spring, summer, or fall,  we'd certainly enjoy having you!  There is no formal reservation process, just check hours we are open for the days you wish. There is no cover charge to visit the ranch. If you want to do PYO berries or pumpkins, check out that section under the PYO tab. Remember the PYO minimum applies to anyone going to the berry fields. We can't schedule berry PYO ahead, it's very crop dependent and unpredictable. Pumpkins last friday in Sept thru 10-31. Calendar the dates you want, keep checking here and by listening to the phone message, (208-466-3860). Questions leave a message. Thanks.  
  - 
PLEASE NOTE: At this time we accept CASH or CHECKS only. 
   
Crop Status Summary follows, All our berries and Veg are non GMO. 
     
   -
  • Forage Fed Beef, grown here,  available now. Freezer is full. By piece, 1/2, 1/4 orders
  • Strawberries, done for 2021.
  •  Honey, always available. Ask about honey comb, very limited.
  • Blackberries, done
  • Raspberry , PYO between varieties so a little slow 
  • Rocky Mountain Blueberries,  DONE FOR 2021 
  •  Candle or Soap folks?? We have beef cover fat and kidney fat,  $2.50/lb in approx 10lb packages
  • Sweet Corn done till July 2022 
  • Beef  Bones, for Soup, Broth, ..$3.50/lb

  • Tomatoes, available now
  •  Lamb, available now, price list below 
  • Fryer Chicken, Almost sold out, approx 4 lb, $4.25/lb
 
Next  Up.   
 - Gonna Leave this Sweet Corn note up FYI. 
  - Sweet Corn is so easy to freeze. Husk, place in boiling water 3-4 min. Cool in cold water till you can handle. Cut off cob. Place in quart ziploc half full, seal down to corn line, lay and spread out flat. These little corn bricks will keep in your freezer till next crop comes on. SOOOO easy, way good. 
 -  
 
 UPDATE DATE  Sun Oct 10, 2021
  
 

Always Available At the Store-In-A-Barn

Honey, Jams and Syrups

Delicious jams and syrups from our own berries await you! Currently sold out of Jam and Syrup, and Honeycomb. The bee hives from our field contribute to the honey we sell on the farm, so the honey is not exclusively from our farm. It's not pasteurized, which means the natural vitamins and pollens have not been heated out of it. Many people have told us they find it helps fight allergies to pollens in our local area. 

 

JAMS and SYRUPS: Sold  out for now

 

HONEY PRICES:

  • Small honey bear $6.30

  • Large honey bear $12.60

  • Honey Comb, out for now

  • 1/2 Gallon honey $28.50

Forage Based Beef

Our Angus Beef are grown right here at the ranch without hormones, antibiotics, or meat-based protein. The calves are grown here on our pasture until weaned, and are then moved to their own pasture. When the grass slows down we supplement with alfalfa and grass  hay and other forages. They're harvested when mature, and no longer cute, and available whole, 1/2, 1/4, or as individual packaged cuts. The quality is superb! A note about "grass fed". This is referring to the concept of feeding the animals their natural diet of forage, not high concentrate grain. Remember corn is a grass, and technically corn fed could be construed to be grass fed. Know your source. What we have discovered is that a forage based diet allows the rumen to function normally, the animal to grow normally, and the nutritional composition of the meat to be better for us. Enjoy.

 

PRICES

Whole, $6.20/lb, figured on weight of packages in box you pick up in our store.

1/2 beef is $6.40/lb, packaged

1/4 beef is $6.60/lb, packaged

Consider hanging weight price quotes don't include cut out shrink and processing charges

 

Individually Purchased Package Price List

T-Bone Steak, N Y Strip $16.88/lb

Tenderloin Steak, (Filet Mignon)  $19.85/lb

Rib Eye, Rib Steak $16.99/lb

Top Round Steak $9.85/lb

Cube Steak $8.85/lb

Top Sirloin Steak $12.85/lb

Sirloin Tip Roast, Steak $10.25/lb

Tri Tip, Top Round $9.98/lb

Rump Roast, Bottom Round $8.85/lb

Sliced Shank, Osso Bucco,   $7.90/lb
Short Ribs $6.90/lb

Ground Beef $6.25/lb

Chuck Roast $7.60/lb

Chuck for Carne Asada $7.85

Cross Rib Roast $7.85/lb

Brisket $7.95/lb

Heart & Liver $3.95/lb

Bones $2.50/lb

Fat, Cover,$2.50: Kidney $2.50

 

Farm Fresh Eggs

 Sorry no eggs for 2021

 

 You normally see the chickens right behind the Store-In-A-Barn, scratching around their run.  

 

PRICES:

Eggs are  per dozen.

 

If you're making a special trip just for eggs, please call ahead to confirm availability.

 

 

 

 

 

Forage-Fed Lamb

All our lambs are grown right here at the ranch without hormones, antibiotics, or meat-based protein. Our lambs are born in early spring and harvested the following winter. They are available as individual cuts such as butterfly lamb chops, rib rack,  leg, etc. It's best to stock up when first available because we usually sell out by mid-summer!

 

PRICES:

Individual cuts are:

Butterfly:  Loin Chops $14.98/lb

Rack $16.98/lb

1/2 Leg $10.98/lb

Shoulder Steak  $9.98/lb

Riblets $8.98lb

Burger $8.98/lb

Shanks $7.98/lb

Tongue, Liver  $3.98/lb

Heart $3.98/lb